Wentylacja i oświetlenie kuchni na poddaszu

Funkcjonalne urządzenie poddasza jest dużym wyzwaniem, bowiem skosy w znacznym stopniu ograniczają nasz możliwości. Kuchnia natomiast jest pomieszczeniem specyficznym, w którym zależy nam na maksymalnej funkcjonalności.

Może się zatem wydawać, że aranżacja jej na poddaszu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Wentylacja

Zanim zaczniemy kompletować wyposażenie kuchni i zastanawiać się nad ich rozmieszczeniem, powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Kuchnia jest miejscem przygotowywania posiłków, w którym krzyżują się ze sobą różne smaki i zapachy. Wymóg odpowiedniej wentylacji określony jest w prawie budowlanym, jednak w przypadku kuchni na poddaszu powinniśmy zwrócić na nią szczególną uwagę. Dzięki temu unikniemy nadmiaru nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu, które mogą utrudniać nam funkcjonowanie i roznosić się po całym mieszkaniu. Prawidłowo wykonana wentylacja umożliwi usuwanie wilgoci z powietrza, dzięki czemu unikniemy ryzyka zawilgocenia ścian i powstawania pleśni. Najlepiej zastosować wentylację grawitacyjną, którą warto usprawnić nawiewnikami w ramach okiennych, jednak ze względu na specyfikę poddasza nie zawsze jest to możliwe. Może się zatem okazać, że jednym rozwiązaniem będzie zainstalowanie droższego systemu wentylacji, którego działanie będzie opierało się na wentylatorach wymuszających prawidłowy obieg powietrza. 

Oświetlenie

Projektując kuchnię pod dachem powinniśmy mieć na uwadze odpowiednie oświetlenie. Może się bowiem okazać, iż na poddaszu będziemy mieli problem ze światłem dziennym, które będzie nam utrudniało funkcjonowanie. Promienie słońca wpadające bezpośrednio do środka nie tylko stają się uciążliwe, ale powodują również nagrzewanie pomieszczenia. Jeżeli mamy wpływ na umiejscowienie kuchni, to najlepiej aby znajdowała się ona od strony północnej lub wschodniej, bowiem dostęp słońca do pomieszczenia jest wtedy zdecydowanie mniejszy. Duże okna połaciowe (z odpowiednimi roletami) pozwolą nam na prawidłowe oświetlenie pomieszczenia w ciągu dnia. Dzięki temu nie będziemy musieli korzystać ze sztucznego oświetlenia. Dodatkowo sprawią one, że pomieszczenie będzie wydawało się zdecydowanie bardziej przestronne, niż jest w rzeczywistości. Odpowiednio dobrane okna staną się również ciekawym elementem aranżacji wnętrza.